B-2 Spirit

B-2 Spirit

B-2 Spirit (liet. B-2 Dvasia) – stealth technologijos, sunkiai radarų pastebimas JAV karinių oro pajėgų strateginis bombonešis, galintis gabenti tiek įprastas, tiek branduolines bombas.

Šis bombonešis yra vienas iš brangiausių kada nors gamintų lėktuvų. Paskaičiavimai svyruoja nuo 1,157 milijardo iki 2,2 milijardo dolerių už vieną orlaivį. Tačiau didelę šių sumų dalį sudaro tyrimams ir įrangai išleisti pinigai. Paties lėktuvo gamyba be konstravimo darbo galėjo kainuoti apie 150 milijonų dolerių.

B-2 Spirit buvo kuriamas prasiskverbimui (stealth technologijos pagalba) į gerai saugomas teritorijas, kur anksčiau paprasti bombonešiai patekti negalėdavo. Pagal pirminį projektą turėjo būti pagaminti 135 lėktuvai, vėliau (1980 m.) skaičius sumažintas iki 75. 1992 metais paskelbta, kad bus gaminama tik 20, tačiau vėliau padidinta iki 21. Tiek lėktuvų ir buvo pagaminta. Viena svarbiausių priežasčių, kodėl buvo sumažintas skaičius – Tarybų Sąjungos žlugimas. Ši šalis buvo laikoma viena iš pagrindinių galimų B-2 Spirit taikinių.

Lėktuvas gali nuskristi apie 11 100 km nepasipildydamas degalų. Tačiau kadangi degalus gali pildytis tiesiog ore, realiai jo skrydžio atstumą riboja tik įgulos ištvermė ir mechanizmų patvarumas. Vieno skrydžio metu gali bombarduoti iki 16 taikinių, o jei pakraunamas mažesnėmis bombomis – ir iki 80-ies.

Įgulą sudaro du žmonės.

Pirmasis B-2 skrydis įvyko 1989 metų liepos 17 dieną. Pirmoji kovinė misija buvo Kosove 1999 – aisiais m. Vėliau šie lėktuvai buvo naudoti dar dviejuose karuose – Afganistane ir Irake.

Tipas radarų nepastebimas bombonešis
Gamintojas Northrop Grumman
Pirmas skrydis 1989 m. liepos 17 d.
Būsena naudojamas
Pagrindiniai naudotojai JAV karinės oro pajėgos
Pagaminta vnt. 21
Vieneto kaina 1,157 mlrd. – 2,2 mlrd. dolerių
Adminas
Tags ,

Top